Czym są ubytki?
„Ubytki” jest to inne określenie próchnicy zębów. Bardzo duży wpływ na próchnicę ma tryb życia — jak jemy, jak dbamy o zęby, jaka jest zawartość fluoru w wodzie i paście do zębów. Wrażliwość zębów na próchnicę jest także do pewnego stopnia uwarunkowana genetycznie.
Choć ubytki zwykle występują częściej wśród dzieci, osoby dorosłe także są narażone na próchnicę. Wyróżnia się następujące rodzaje ubytków:
- ubytki koronowe — najczęstszy typ, występujący zarówno u dzieci, jak i u dorosłych; ubytki koronowe są zazwyczaj zlokalizowane na powierzchniach żujących lub pomiędzy zębami.
- ubytki korzeniowe — wraz z wiekiem dziąsła cofają się, częściowo odsłaniając korzenie zębów. Ze względu na to, że korzenie zębów nie są pokryte szkliwem, są one szczególnie narażone na próchnicę.
- próchnica nawracająca — ogniska próchnicy mogą powstawać wokół istniejących wypełnień i koron. Jest to spowodowane tym, że w tych okolicach tych występuje tendencja do akumulacji płytki nazębnej, co w efekcie prowadzi do próchnicy.
Dorośli są szczególnie narażeni na ubytki, jeżeli występuje u nich suchość w jamie ustnej — choroba spowodowana niedostatecznym wydzielaniem śliny. Suchość w jamie ustnej może być spowodowana innymi chorobami, leczeniem, radioterapią i chemioterapią; w zależności od przyczyny może ona być chwilowa (trwająca dni lub miesiące), bądź trwała.
Ubytki są bardzo poważnym zagrożeniem. Nieleczona zmiana próchnicza może zniszczyć ząb i zabić delikatne nerwy w jego środku, co może prowadzić do wytworzenia się ropnia — obszaru zakażenia przy wierzchołku korzenia. Gdy powstanie już ropień, może on być leczony jedynie metodą kanałową, przez zabieg chirurgiczny lub przez ekstrakcję zęba.